Důležité je částečné snížení intenzity režimů
prof. MUDr. Roman Hájek, CSc. –Vážené kolegyně, vážení kolegové, jak jistě víte, čeští hematologové reagovali na proběhlou pandemii COVID-19 řadou opatření, a také přípravou publikace (viz obrázek) pod vedením prof. MUDr. Zdeňka Ráčila, Ph.D., z…
-
KRd vs. Kd: nejpalčivější otázky zodpovězeny
Karfilzomib se v léčbě mnohočetného myelomu (MM) používá jako součást kombinovaných režimů, z nichž zřejmě nejvýznamnější jsou KRd a Kd. Ačkoliv jsou si oba tyto režimy složením podobné, jejich…
-
Monoklonální gamapatie a PET/CT: jedno vyšetření, mnoho informací!
Zobrazovací metody k diagnostice mnohočetného myelomu (MM) neodmyslitelně patří již mnoho let. PET/CT je hybridní vyšetřovací metoda, která přináší informace nejen morfologické, ale i funkční. Přestože oproti magnetické rezonanci…
-
Režim Kd ve světle dat ze studie ENDEAVOR
Režim Kd je v ČR od 1.11. hrazený u dospělých pacientů s mnohočetným myelomem (MM), kteří prodělali 1–3 linie léčby a nejsou refrakterní vůči bortezomibu. Pro pacienty, kteří relabují…
-
Přínos režimu KRd v praxi – zkušenosti z klinického pracoviště
V posledních několika letech došlo k podstatnému rozšíření možností léčby mnohočetného myelomu. Jedním z nových přípravků je i karfilzomib, jehož účinnost i bezpečnost byly hodnoceny v řadě prací. Nyní…
-
Letem „MGUS“ světem – diagnostika a rizikové modely
Monoklonální gamapatie nejasného významu (MGUS) je klinicky němý stav, který lze hodnotit pouze laboratorně. Přestože jde o pouze potenciálně maligní onemocnění, zasluhuje pečlivé sledování i výzkum – existuje totiž…
-
Jak se léčí RRMM v Itálii aneb reálná data z klinické praxe
Rozhodnutí o způsobu léčby mnohočetného myelomu (MM) je mnohdy náročný proces, který je ovlivněn řadou faktorů. V úvahu je třeba brát aktuální stav pacienta, agresivitu nemoci i přidružené komorbidity.…
-
Doutnající myelom: léčit, či neléčit?
Mnohočetný myelom (MM) je značně maligní onemocnění, které bez léčby vykazuje vysokou mortalitu. Monoklonální gamapatie nejasného významu (MGUS) oproti tomu sice není vyloženě maligním stavem, v určitém procentu případů…
-
Žhavé novinky v léčbě mnohočetného myelomu – DOKONČENÍ
Terapie mnohočetného myelomu (MM) se v průběhu posledních deseti let rapidně mění. Co nejrychlejší zahájení léčby, zavedení trojkombinací léčiv a snaha o eradikaci zbytkové nemoci – to jsou základní…
-
Žhavé novinky v léčbě mnohočetného myelomu – 1. ČÁST
Terapie mnohočetného myelomu (MM) se v průběhu posledních deseti let rapidně mění. Co nejrychlejší zahájení léčby, zavedení trojkombinací léčiv a snaha o eradikaci zbytkové nemoci – to jsou základní…
-
Velmi povzbudivá švédská data!
V Bostonu byla na 17. mezinárodním myelomovém workshopu (IMW) v září 2019 prezentována také analýza registru švédské myelomové skupiny (Blimark CH et al., Clin Lymphoma Myeloma Leuk 2019) z let 2008–2018…
-
Upřesnění prognózy: ve znamení diverzifikace
V léčbě mnohočetného myelomu je nesmírně důležité, pokud možno hned na jejím začátku, co nejpřesněji zjistit prognózu konkrétního nemocného. K tomu se používá řada schémat a klasifikačních systémů, v…
-
Budoucnost patří hmotnostní spektrometrii
Pro sledování monoklonálních imunoglobulinů (paraproteinů) a aktivity onemocnění (MRD) se bude v dohledné budoucnosti zřejmě používat i hmotnostní spektrometrie. Jedná se ve srovnání s elektroforézou či imunofixací o výrazně…